Çocuk Üniversitesi'nde bilim ve eğlence bir arada

26.04.2017

Çocuk Üniversitesi’nde Minik Dostlarım Böcekler Bilim Okulunun program yürütücüsü                      Yrd. Doç. Dr. Hilal Tunca bu fikrin nasıl doğduğunu anlattı.

Bir sosyal sorumluluk bilinciyle ve gönüllü olarak okulunu kurmaya karar verdiğini belirten Hilal Tunca, çocukları çok sevdiğini sözlerine ekledi.

Amacının doğa dostu mücadele konusunda çocuklarda farkındalık yaratmak olduğunu söyleyen Tunca, çocuklara ilk önce böceğin ne olduğunu öğrettiklerini daha sonra zararlı böcek kavramını ve biyolojik mücadeleyi anlattıklarını söyledi.

Minik dostlarımız böcekleri çocuklara eğlenceli bir dersle anlatan program yürütücüsü Tuğba Akdeniz Fırat da önceliğinin çocukların böceklerle, biyolojik mücadeleyle ilgili bilgilerini arttırmak olduğunu belirtti.

Böcek Bilim Okulundaki derslerini farklı aktivitelerle, renkli kağıt ve kalemlerle eğlenceli hale getiren Fırat, eğitimin eğlenceyle birleşmesine öncelik verdiğini vurguladı.

Minik dostlarım Böcek Bilim Okulu program yürütücüleri,  Ankara Üniversitesi kampüsünde bulunan Çocuk Üniversitesi’ne gelme imkanı olmayan, çevre köylerdeki ilkokullara giderek oralardaki çocukları da bu programla buluşturuyor.

Öğrencilerini Çocuk Üniversitesi’ne getiren sınıf öğretmeni Nuran Akkaş da Ankara Üniversitesi’nin çalışmalarına katılmaktan memnun olduğunu dile getirdi. Akkaş “ bu çalışmadan gerçekten çok memnun kaldık. Ben de öğrenmediğim birçok şeyi öğrendim. Daha önce de Ankara Üniversitesinin çalışmalarına katılmıştık. Çocuklarım da ben de gerçekten çok mutlu olduk.” dedi.