Çocuk Üniversitesi'nde bilim ve eğlence bir arada

26.04.2017

Haber: Neslihan Aktaş Kamera: Ümit Yıldırım Fotoğraf: Fatih Coşkun

Çocuklara bilim ve sanatı eğlenceli bir yöntemle anlatmayı amaçlayan Çocuk Üniversitesi, Ankara Üniversitesi bünyesinde 14 farklı programda eğitim vermeye devam ediyor.

Üniversitede farklı alanlarda çalışan bilim insanlarının çocuklarla buluşması ve üniversitenin toplumla bütünleşmesi hedefiyle 2009 yılında çalışmalarına başlayan Çocuk Bilim Merkezi (Çocuk Üniversitesi) Koordinatörlüğü çocukların bilim ve sanatın eğlenceli yüzünü görmelerini sağlıyor.

Çocuk Üniversitesi Koordinatörü Prof. Dr. Neriman Aral, burada çocuklara bilim ve sanatın korkulacak ürkülecek bir şey değil eğlenerek öğrenilmesi gereken bir bilim dalı olduğunu gösterebilmeyi önemsediklerini söyledi.

Başta sosyal dezavantajlı bölgeler olmak üzere kendilerine başvuran tüm okulların taleplerine cevap vermeye çalıştıklarını anlatan Aral, 6 ile 14 yaş arasındaki çocuklara yönelik eğitimler verdiklerini belirtti.

Çocuk Üniversitesi’nde dersleri gönüllü program yürütücülerinin verdiğini dile getiren Neriman Aral,  “Farklı fakültelerden öğretim üyeleri olan program yürütücülerimize çok büyük işler düşüyor. Biz sadece onları çocuklarla buluşturuyoruz.” dedi.

Okullardaki bilgi aktarmaya yönelik, ezberci eğitim sisteminden farklı olarak; çoğunlukla çocukların yaşayarak öğrenmelerine fırsat verdiklerini ifade eden Prof. Dr. Neriman Aral, şunları söyledi. “Yaşayarak öğrendikleri zaman onlar zaten eğitimin içine dahil oluyorlar. İster istemez de kendi istediklerini öğrenerek gidiyorlar. Bu da öğrenmenin kalıcı olmasını sağlıyor.”

Çocuk üniversitesinde program yürütücüsü olmak gönüllülük esasına dayalı. Öğretim elemanları kendi hazırladıkları programı yönetim kuruluna sunuyor. Yönetim kurulunda değerlendirilen programlar uygun görülürse program yürütücüsü eğitimlere başlıyor.

Çocuk Üniversitesi Koordinatörü Prof. Dr. Neriman Aral süreci şöyle anlattı: “Bir sürü fakülteden burada gönüllü olarak program açmak isteyen hocalarımız ya da öğretim elemanlarımız koordinatörlüğe müracaat ediyorlar. Onların hazırlamış oldukları bir program var.                            Bizim de bir kılavuzumuz var. O kılavuz doğrultusunda programlarını hazırlıyorlar. Bir yönerge doğrultusunda bilim kurulumuz ve yönetim kurulumuz var. Yönetim kurulumuzda programlar değerlendiriliyor ve eğer uygun görülürse program açmalarına izin veriyoruz. Uygun görülmez ya da ufak tefek değişiklikler yapılması gerekirse öneride bulunuyoruz.”

Koordinatörlüğün bilim kurulu; eğitim fakültesi,  sağlık bilimleri, çocuk gelişimi bölümü, ziraat fakültesi gibi farklı fakültelerin öğretim elemanlarından oluşuyor. Her öğretim elemanı kendi alanına göre programı değerlendirmeye bakıyor. Programların çocukların yaşına ve gelişimsel özelliklerine uygun olmasına özen gösteriliyor.