Günümüzde, tarım ve orman alanlarında zararlılarla mücadelede kullanılan kimyasal ilaçların olumsuz etkileri nedeniyle, çevreyle uyumlu mücadele yöntemleri daha da önem kazanmıştır. Bu yöntemlerden biri de ‘Biyolojik Mücadele’dir. Biyolojik mücadele etmenlerinden faydalı böceklerin (predatör-avcı böcek ve parazitoit-arıcık) önemi konuyla ilgilenenler dışındaki kesimlerce henüz farkına varılamamıştır. Doğada var olan bütün böcekler zararlı böcek olarak algılanmaktadır. Dolayısıyla toplumda zararlı böcek ve faydalı böcek olgusunun oluşması son derece önemlidir. Bu olgunun oluşmasında çocuk yaşlardan başlamak, kalıcılık yönüyle değerlendirildiğinde çok daha avantajlıdır. Faydalı böcekler bitkilerde bulunan zararlıları yok ettikleri için onların minik dostları olarak da kabul edilebilir.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Minik Dostlarım Böcekler Bilim Okulu çocuklarda erken yaşta ‘Biyolojik Mücadele’ bilincinin oluşturulması amacıyla A. Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Hilal TUNCA’nın koordinatörlüğünde kurulmuştur. Eğitim programlarının hazırlanmasında ise A. Ü. Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyelerinden  Doktor Öğretim Üyesi Ayşegül Bayraktar ile birlikte çalışılmaktadır. A.Ü. Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü’nde verilen eğitimlerde A. Ü. Ziraat Fakültesi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri de önemli katkı sağlamaktadır.
Vizyonumuz

Misyonumuz

Eğitim Politikamız

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Minik Dostlarım Böcekler Bilim Okulun'da kurumsal saygınlığın korunması, biyolojik mücadele konulu eğitimimizi alan öğrencilerimizin memnuniyetinin sağlanması ve eğitimlerde görev alan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimizin de kendilerini geliştirmeleri öncelikli eğitim politikamızı oluşturmaktadır.